Zakinute: Rad žena u ruralnim sredinama slabo je vrednovan

Objavljeno: 12.07.2012. 13:56

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 09:16

Foto: varazdinska-zupanija.hr

U organizaciji Povjerenstva za ravnopravnost spolova Varaždinske županije na inicijativu i u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova i Regionalnim centrom za jednakost spolova u Županijskoj palači održan je zajednički sastanak povodom provedbe projekta „Žene Jugoistočne Europe u Mreži za ruralni razvoj“.

Cilj je ovog projekta, koji je financiran od strane EU i provodi se u sedam država regije, otvaranje dijaloga po pitanju žena u ruralnom razvoju, njihova koordinacija na nacionalnoj i regionalnoj razini, kao i predstavljanje perspektive i interesa žena u tim područjima.

Kroz održavanje ovakvih sastanaka na području svih županija u Republici Hrvatskoj, uz sudjelovanje što većeg broja predstavnica iz organizacija civilnog društva, želi se potaknuti uključivanje po jedna predstavnica u mrežu žena u ruralnim područjima, pojasnila je izvršna direktorica Regionalnog centara za ravnopravnost spolova Mary Ann Rukavina Cipetić.

Projekt obuhvaća sedam zemalja, a uz Hrvatsku uključene su Crna Gora, BiH, Bugarska, Makedonija, Srbija i Kosovo. Iako zasad u projektu sudjeluju samo države jugoistočne Europe, prema riječima odgovornih, postoje naznake da bi se mogle pridružiti Njemačka, Austrija, Švicarska i Latvija.

Kako se moglo čuti i na sastanku, prepreke s kojima se žene susreću u aspektima političkog, javnog i privatnog života vrlo su složene, a posebno dolaze do izražaja u ruralnom području, pa je jedan od ciljeva ovog sastanka bio učiniti vidljivim te probleme.

Velik odaziv žena iz svih dijelova županije koje su iznosile svoja zanimljiva iskustva iz brojnih područja na kojima djeluju pokazale su kako upravo žene daju značajan doprinos zajednici u ruralnim područjima iako se suočavaju s većim preprekama u životu nego primjerice žene u urbanim područjima.

Također, opisivanjem svog tipičnog radnog dana, koji najčešće uključuje i rad u kućanstvu, obiteljske obveze, rad na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i slično, mnoge od prisutnih kazale su kako se uz to bave i tradicijskim obrtima i rukotvorinama, proizvodnjom i preradom hrane, ruralnim turizmom i slično pa se došlo do zaključka da je rad žena u ruralnom području slabo vrednovan.

Podršku projektu dala je i zamjenica župana Varaždinske županije mr.sc. Blanka Glavica Ječmenica koja je rekla kako postoje načini da se žene osnaže i podupru, no kako je riječ o dugotrajnom procesu koji nije lak. I sama je naglasila da kako dolazi iz ruralnog područja te kako razumije predrasude, ali se prema njenom mišljenju te razlike sve više smanjuju te je „sada pravo vrijeme da se situacija dodatno popravi“ jer „svaka sredina bila velika ili mala treba žene“.

Sastanku je također nazočila pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić te Sandra Bedeniković ispred Ured za ravnopravnost spolova.

One su također naglasile važnost ovoga projekta te aktivno sudjelovale u raspravi oko problema s kojima se suočavaju žene u ruralnim područjima, ali i o primjerima dobre prakse.

Komentari