Volim Varaždin: Zbog siromaštva umirovljenici u svitanje obilaze kontejnere

Objavljeno: 24.07.2014. 14:35

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 07:19

Foto: Ilustracija

Kupite li na blagajni dućana najlonsku vrećicu dobit ćete iz fiskalne blagajne račun na 50 lipa i lijepo ispisan državni porez - 10 lipa PDV-a.

Stoga se nemojte čuditi ako vas blagajnice pogledaju iznenađeno kada ne uzimate uzvraćenu jednu, pet, deset ili dvadeset lipa. Siromaštvo je poprimilo široke razmjere, stvoreno je društvo velikog broja sirotinje koja jedva preživljava i sloja privilegiranih ljudi dobrog života na tuđi račun te bogatih tajkuna i političara.

U medijima je ovih dana objavljeno da u Hrvatskoj 318.000 građana ima blokirane račune s ukupnim dugom od 28 milijardi kuna i da više od milijun stanovništva bori se da preživi svakodnevicu. S druge strane saznajemo o ogromnim primanjima i povlasticama zastupničke klase koja je sebi tijekom godine odredila više slobodnih nego radnih dana, o nevjerojatnim slučajevima kao što je boravak na poslu od svega 26 sekundi dnevno i o novom pomoćniku u ministarstvu gospodarstva koji je u zadnjih sedam godina bio direktor u čak 26 tvrtki. Ne bi bilo neobično da je iz svake tvrtke na odlasku dobio bogatu otpremninu!

U ljetnim danima, u svitanje kada još nisu probuđene varaždinske ulice, možete vidjeti neobične "šetače":  umirovljenike sa štapom koji obilaze od kontejnera do kontejnera i nastoje preteći ostale skupljače plastičnih boca. Jednoga od njih, nekoć činovnika, sretnem kada se poslije 8 sati vraća doma s nekoliko boca. Pozdravimo se bez pitanja i razgovora. Ponekad na blagajni dućana susretnem gospođu otmenog držanja koja iz geltašlina vadi lipu po lipu da plati kruh. Njihovi životi kao i naši vezani su uz račune od 50 lipa s 25 posto PDV-a.

U Dravi drveni bazen    
Sve do gradnje kanala za hidroelektrane i regulacije Drave, brzi riječni tok svakoga ljeta uzimao je plivački danak – utapljalo se po desetak Varaždinaca. Prvo gradsko plivalište dimenzije 68x23 metara uređeno je 1890. godine u Motičnjaku, a početkom 20.stoljeća Ferdo Štebih napravio je u Dravi kupalište s drvenim bazenom koje je bilo užadima privezano uz obalu. To kupalište s 20 kabina za presvlačenje djelovalo je tridesetak godina, a prema kupališnom redu žene i muškarci imali su odvojene satnice kupanja, nisu smjeli biti zajedno.

Lijepo uređeni bazen uz Dravu sagrađen je 1951. godine, a 1972. otvoren je veliki bazen olimpijskih razmjera kraj Varteksa koji je 1980. proširen bazenom za djecu i neplivače. Ipak, najveći broj posjetitelja do nedavno bio je na velikom "Varaždinskom moru" – Aquacityju.

Komentari