Velike tajne malog vrta: Artičoka osigurava vitalnost organizma

Piše: Rudolf Gregur

Objavljeno: 20.07.2014. 19:26

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 07:19

Foto: Ilustracija

O ljekovitim biljkama postoje brojni podaci, kao i vrlo stara usmena i pismena predaja. Ogromno znanje o ljekovitim biljkama, koje naš narod posjeduje, nije još nitko u potpunosti sakupio. Kako ljekovito bilje raste samoniklo oko nas, potrebno ga je prepoznati i znati koristiti...

Artičoka (lat. Cynara Scolimiis)
Za ljekovite svrhe beremo:listove i korijen (Cynara Folium et Radix)

Nalazište u prirodi

Artičoka je biljka slična osjaku i različku (cyanus). Naraste do dva metra visoko. Cvate ljubičasto i kultivirana je biljka u Europi. Listove beremo između cvatnje, a korijen u proljeće i jesen. Sušimo u sjeni kod 40 celzija. Egipćani, Grci i Rimljani su je veoma cijenili.

Sadrži: gorke tvari, tanin, eterično ulje, holin, saponizid flobatanin i masno ulje.

Primjena u komplementarnoj medicini

- Sok od svježe ili kuhane
- Kapi i čaj smanjuju masnoće u krvi
- Za mjehur i bubrege čaj i biljni melem neven mint
- Artičoka i čaj za regulaciju tlaka uz kapi
- Uz čaj, kapi sikavice i različka kod jetre pospješuje  oporavak

Sok od svježe ili kuhane

Artičoka je poznata kao napitak u obliku soka i tako se koristi uz ostale pripravke od ljekovitog bilja, pa se kod raznih tegoba kombinira s čajevima i kapima. Mesnate dijelove lista operemo i izmiksamo svježe ili kuhane.

Kapi i čaj smanjuju masnoće u krvi

Sok od artičoke svježe pripremljen izuzetno je dobar za očuvanje žila uz kapi kod masnoće i čaja kojeg pijemo po jelu jednu šalicu i 25 kapi prije jela u čašu vode i tako oporavlja gušteraču i jetru. Pomaže kod arterioskleroze (ovapnenje žila), dodajte 20 kapi češnjakinje.

Za mjehur i bubrege čaj i biljni melem neven mint

Artičoka otvara bubrežne i žučne kanale te izbacuje mokraćnu kiselinu uz čaj kod kamenaca ili gihta, kao i kod upala bubrežnih čašica s masažom biljnim melemom neven mint i utopljenje oko pojasa i zglobove kod gihta. Važno je: da ne pijemo hladno i gazirano piće (bubreg), a kod gihta smanjiti suhomesnatu hranu i paradajz svježi.

Artičoka i čaj za regulaciju tlaka uz kapi

Samo čišćenje žila uz kapi imele i gloga koje štite žile i jačaju stjenke ako uzimamo po 10 kapi i pijemo čaj za regulaciju tlaka navečer, sprječavamo anginu pektoris, astmu, koprivnjaču i moždanu kap. U terapiji se preporuča kombinacija čajeva ovisno o kontroli i stanju organizma.

Uz kapi sikavice i jetri pospješuje oporavak

Kod svih bolesti, a posebno kod jetre, najbitniji je brzi oporavak. Stoga je terapija s biljkama izuzetno dragocjena jer ne stvara nuspojave i djeluje dugoročno. A posebno uz kapi sikavice i leber čaja za jetru, artičoka kuhana sa sirupom od cikle poboljšava krvnu sliku.

Priprema artičoke

Priprema: ubrane mesnate listove između cvatnje, dobro operemo i izmiksamo svježe ili prokuhane. Tako pripremljen sok koristimo po nekoliko čašica dnevno uz uzimanje drugih prirodnih sokova i medova od ljekovitog bilja (bronhi med, glogov med, antistresni med).

Važno za artičoku

Artičoku su koristili Egipćani, Grci i Rimljani kao napitke kod raznih bolesti a i za vitalnost organizma. Ljekovita svojstva su u prirodnim gorkim tvarima koje čiste i krijepe organizam uz čajeve, kapi i meleme. Kod raznih tegoba pije se za dobro zdravlje.

Više informacija:

Udruga ”ZRAKA SUNCA” Donja Voća
Rudolf Gregur
Tel. : 060/511-115      3,47 kn/min

Savjete i pomoć u vezi kalendara i prirodnih pripravaka možete dobiti svaki dan od 0-24 sata.

 

Komentari