Varaždinski robotičari postigli odlične rezultate u Dubrovniku

Piše: Josip Novak

Objavljeno: 24.03.2014. 10:18

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 08:27

Na zadnjem kolu hrvatske RobocupJunior lige održanom u Dubrovniku roboti?ari iz Varaždinske županije su postigli odli?ne rezultate i uveli nove natjecateljske ekipe s podmlatkom, koji obe?ava još puno dobrih rezultata.

U subotu 22. ožujka održano je 3., ujedno i zadnje kolo hrvatske RobocupJunior lige u Dubrovniku za školsku 2013/2014 godinu. Grad Dubrovnik je izvrsno primio i ugostio roboti?are osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske te podigao još više razinu gostoprimstva. Dakako, organizaciji natjecanja doprinijela je velika podrška Zajednice tehni?ke kulture Grada Dubrovnika i Dubrova?ko-neretvanske županije, te lokalnih i nacionalnih medija, doznajemo od varaždinskih roboti?ara.

Natjecanje je obogatila i prezentacija Stella team-a koji ve? 2 godine radi na razvoju svemirskog programa kojem je cilj odlazak na Mjesec dostupan puno širem broju ljudi nego danas, u sklopu kojega organiziraju i natjecanje za srednjoškolce u dizanju balona više od 30 kilometara!

Roboti?ari iz Varaždinske županije na spomenutom natjecanju postigli su tradicionalno odli?ne rezultate, te predstavili nove ekipe s podmlatkom, koji obe?ava još puno dobrih rezultata.

Tako je srednjoškolska ekipa Robofreak sa kapetanom Ivanom Kolari?em (Varaždin) u paru sa Lanom Kova?evi? (Zagreb) osvojila 2. mjesto u Rescue A secondary. U Rescue B kategoriji  je varaždinska ekipa Croatia (Ivan Kolari? i Filip Kuzminski) osvojila 2.mjesto.

U kategoriji osnovnih škola, ekipa Flash Gordon u kojoj su nastupili Noa Šoi? i Pavao Želimorski iz 1. Osnovne škole Varaždin, zauzela je odli?no 4. mjesto od 33 ekipe.

Za mla?e natjecatelje i posjetitelje je organizirano natjecanje u tri razli?ite RoboAlke. Rije? je o natjecanju u kojem roboti ga?aju „u sridu“ s kopljem kojim upravlja natjecatelj. Varaždinac Pavao Želimorski je bio najprecizniji i osvojio prvo mjesto te nagradu za kreativce, komplet Lego kockica.

Ina?e, na natjecanju su prva mjesta u Rescue A i B kategoriji osvojile ekipe iz Zagreba.

U ukupnom poretku, najbolje varaždinske ekipe su u Rescue A za OŠ osvojile 4., 5. i 6.mjesto (ekipe Mali zeleni, Konto girls i Zmajevi), u Rescue A za srednje škole su osvojile ukupno 1. i 3. mjesto (ekipe Robofreak i Konto), a u Rescue B 1.mjesto (ekipa Croatia).

Sumiranjem ukupnih rezultata, tako je plasman na svjetsko prvenstvo u Brazilu ostvarilo šest natjecatelja iz Varaždina i Zagreba koji bi Hrvatsku trebali predstavljati u tri kategorije.

Našim natjecateljima predstoji sudjelovanje na državnom natjecanju u Austriji u Be?u 26. i 27. travnja.

Pripreme za to natjecanje ?e po?eti za vrijeme proljetnih praznika u OŠ Mate Lovraka u Zagrebu, a istovremeno ?e se na istom mjestu odvijati i po?etni?ke cjelodnevne škole robotike na koje se mogu prijaviti svi u?enici koji su zainteresirani za prve korake u robotici.