Lista srama: Ivanečki Elkom plaću nije isplatio 231 radniku

Objavljeno: 15.07.2014. 18:55

Zadnja izmjena: 13.01.2016. 07:19

Foto: -

Ivanečki Elkom pri vrhu je popisa tvrtki koje radnicima nisu isplatile plaće u razdoblju od siječnja do svibnja ove godine, a kojeg je danas objavila Porezna uprava.

Ukupno 231 radniku tvrtke Elkom iz Ivanca nije prikazana isplata plaće za razdoblje od siječnja do svibnja ove godine.

Najviše radnika, njih 217 plaću nije dobilo u ožujku ove godine. U travnju plaću nije dobilo njih 189, a u svibnju 171 radnik nije dobio plaću.

Već se dulje vrijeme govori o tome da u Elkomu radnici ne dobivaju plaću,  da im navodno slijede otkazi, a tvrtka će najvjerojatnije ići u stečaj.

Tvrtka Elkom bavila se postavljanjem svih vrsta strojarskih i električnih instalacija, a zapošljavala je 240 radnika.

Prema danas objavljenim podacima Porezne uprave pri Ministarstvu financija i Ministarstva rada i mirovinskog sustava za prvih pet mjeseci ove godine, čak 5 620 tvrtki i 1 418 obrtnika u Hrvatskoj ne isplaćuje plaće svojim radnicima.

Osim Elkoma, u Varaždinskoj županiji među većim tvrtkama koje radnicima nisu isplatile plaću su primjerice Zagorje Tehnobeton, Stanoing, koji je u svibnju imao šest zaposlenih, Radio Varaždin, koji je u svibnju zapošljavao šest osoba te Lipa iz Novog Marofa, koja je u siječnju imala 67 radnika, a u svibnju svega devet.

Cijeli popis tvrtki koje ne isplaćuju plaće svojim radnicima možete pročitati ovdje.

Uz popis tvrtki koje ne isplaćuju plaće, objavljeno je i priopćenje Ministarstva rada kojeg prenosimo u cijelosti:

Ministar financija Boris Lalovac dao je nalog Poreznoj upravi da u suradnji s ostalim inspekcijskim službama utvrdi sve činjenice povezane uz neisplate plaća radnicima, kako bi se utvrdilo postoji li odgovornost direktora ili članova društva za neisplatu plaća, te provjerilo jesu li učinjene nezakonite radnje u pogledu izvlačenja novaca i stjecanja imovinske koristi, s ciljem da se u slučaju učinjene zlouporabe prava pokrene prekršajne ili kaznene postupke protiv istih.'

Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava je pak objavilo kako, u skladu sa svojim ovlastima, kroz inspekciju rada, utvrđuje jesu li ispunjeni svi preduvjeti kako bi radnici, u skladu sa zakonskim mogućnostima, mogli naplatiti svoje dospjele, a neisplaćene plaće.

Pritom naglašavaju da je usvajanjem novog Zakona o radu radnicima omogućeno da zbog neisplate plaća mogu odmah stupiti u štrajk, što do sada nije bio slučaj.

Uz to, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava inicirat će izmjene trenutnog rješenja u Zakonu o porezu na dohodak kako bi se mogla objaviti podaci o poslodavcima koji kasne s plaćama jedan ili dva mjeseca, navodi se između ostaloga u priopćenju iz tog ministarstva.

Popis poreznih obveznika/poslodavaca, koji prema dostupnim podacima ne isplaćuju plaće svojim radnicima, javno je objavljen, kako se navodi, radi poticanja poslodavaca na pravovremeno ispunjavanje njihovih dospjelih obveza prema radnicima i osiguranja povjerenja građana u djelovanje pravne države, poštivanje pravnog poretka kao i omogućavanja bolje kontrole primjene odredaba Zakonu o radu koje se odnose na obvezu isplate plaće.

Pritom se podsjeća kako je Zakonom o porezu na dohodak propisano da Porezna uprava može temeljem prikupljenih podataka na Obrascu JOPPD, na svojim mrežnim stranicama objaviti popis poreznih obveznika/poslodavaca koji ne isplaćuju plaću svojim radnicima, odnosno koji su na dostavljenim obrascima tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od šest mjeseci iskazali samo obračun doprinosa bez isplate plaće.

Kako se navodi u današnjoj objavi, ove liste ne sadrži podatke o svim poreznim obveznicima, pa Porezna Uprava i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava pozivaju radnike koji ne primaju plaću ili nisu primili zaostale plaće, a čiji poslodavac se ne nalazi na objavljenom popisu da to prijave na besplatni broj telefona: 0800 49 49.

Na osnovi prijave izvršiti će se dodatni nadzor i analiza podataka te će se formirati posebna lista takvih poslodavaca. Isto tako, pozivaju radnike da prijave i sve ostale činjenice za koje smatraju da nisu ispravno iskazane.

Također, Porezna uprava će svaki tjedan, petkom, ažurirati objavljeni popis.

Ujedno, za bilo koju informaciju ili ukoliko porezni obveznici smatraju da se na navedenom popisu nalaze greškom, mogu se obratiti nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema prebivalištu/boravištu ili sjedištu, navodi se u današnjoj objavi.

Komentari