Baseball: Hrvatski juniori u Varaždinu postali prvaci Europe

Piše: J.N./eVz

Objavljeno: 20.07.2014. 14:39

Hrvatska juniorska baseball reprezentacija osvojila je prvo mjesto na Europskom prvenstvu za juniore u baseballu skupine „B“ koje se ovog tjedan održavalo u Varaždinu. U subotnjem finalu uspjeli su, nakon neizvjesne borbe, pobijediti vršnjake iz Velike Britanije 10:8.

Iako je vodstvo Velike Britanije od 6:0 nakon uvodnih pet inninga sugeriralo da ?e titula oti?i na „Otok“, sjajnom igrom u drugoj polovici susreta hrvatski bejzbolaši stižu vodstvo Velike Britanije i nakon devet inninga rezultat je glasio 6:6. U „produžecima“ Hrvatska dolazi do vodstva od 10:6, a Velika Britanija uspjela je do kraja susreta samo smanjiti na 10:8.

Ve? je nastup u finalu Prvenstva osigurao plasman hrvatske reprezentacije u višu jakosnu skupinu europskog baseballa.

Ina?e, hrvatska reprezentacija imala je i više nego odli?an put do finala. U skupini su redom pobje?ivali Bjelorusiju 10:0, zatim Slova?ku 14:0 te naposljetku Poljsku 15:0. U polufinalu Hrvatska je bila bolja od Litve 5:0. Uz Hrvatsku plasman u višu jakosnu skupinu ostvarila je i Velika Britanija. U susretu za tre?e mjesto reprezentacija Litve pobijedila je Bjelorusiju 6:4.

Osim što je osvojila Prvenstvo, Hrvatska ima i MVP natjecanja. Ta je titula pripala Aleksandru Kruheku. I nagrade za najboljeg udara?a i baca?a „ostale“ su u Hrvatskoj. Najbolji udara? je Andrija Tomi? dok je Franko Vrli? najbolji baca?.

Zadovoljan nakon održanog Prvenstva i osvojene titule, ali i sjajne organizacije turnira, bio je predsjednik Baseball kluba Vindija i prvi ?ovjek varaždinskog sporta i Zajednice športskih udruga Grada Varaždina Goran Vu?eti?.

- Mislim da se Varaždin pokazao u najboljem svjetlu i mi jednostavno moramo raditi ovakve turnire i pokazati ih svijetu. Ovo je bio festival i bejzbola te prijateljstva i ljubavi. Znali smo da možemo organizirati ovakav turnir samo smo trebali dobiti priliku – izjavio je Vu?eti?.

U subotu su odigrane i posljednje utakmice u novoformiranoj skupni „C“ u kojoj su dvije najslabije reprezentacije iz skupina razigravale za pozicije od 5. do 8. mjesta. Švicarska je u prvoj utakmici dana bila bolja od Poljske 16:14, dok je Slova?ka pobijedila Ma?arsku 7:4. Ma?arska je tako završila natjecanje na Prvenstvu sa svih pet poraza. Poljska je zauzela peto mjesto, na šesto se plasirala reprezentacija Slova?ke, sedma je Švicarska te posljednja, osma, Ma?arska.

Organizatora natjecanja u Varaždinu bio je Baseball klub Vindija uz suorganizaciju Zajednice športskih udruga Grada Varaždina i Grada Varaždina. Generalni sponzor Prvenstva bio je Poslovni sustav Vindija.

Ve?ina susreta odigrana je na novoizgra?enom baseball stadionu Baseball kluba Vindija te dio na baseball stadionu „?etiri rijeke“ u Karlovcu.